سایت گردشگری کافه تهرون
روایت قصه های تهران در تورهای محله گردی و تهران گردی - گردشگری ادبی ، خلاق و تجربه گرا
برای آگاهی از تازه ترین اخبار کاخ موزه های تهران به صورت مستقیم و از طریق آدرسهای زیر با آنها در ارتباط باشید :

کاخ موزه گلستان : http://www.golestanpalace.ir/

کاخ موزه سعد آباد : http://www.sadmu.com/

کاخ موزه نیاوران : http://www.niavaranmu.ir/

بعدازظهر امروز با حضور دکتر قالیباف شهردار تهران و دکتر رهبر ریاست دانشگاه تهران به همراه جمعی از هنرمندان و دوستداران فرهنگ وهنر، مجموعه باغ نگارستان و موزه مکتب کمال الملک به صورت رسمی افتتاح شد.

موزه  مکتب کمال الملک واقع در مجموعه باغ نگارستان به معرفی آثار بسیار ارزشمندی از شاگردان استاد کمال الملک و اسناد مربوط به مدرسه صنایع مستظرفه می پردازد.

 

استادسهیل محمودی - دکتر ناصر تکمیل همایون - علیرضا عالم نژاد (عکس در کافه تهرون)


بازدید از موزه مکتب کمال الملک واقع در باغ نگارستان :

همه روزه به جز دوشنبه ها ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر  ورودیه موزه ۱۰۰۰ تومان

 

بازدید از محوطه باغ نگارستان و ساعت کار کافه :

همه روزه۱۰ صبح تا ۱۰ شب  ورودیه ۱۰۰۰ تومان

 

توجه : کافه از روز ۷ تا ۹ شهریور به مدت ۳ روز تعطیل می باشد

 

این پاساژ چند طبقه بسیار زیبا در ابتدای خیابان منوچهری از سمت خیابان فردوسی قرار دارد و بورس عتیقه جات و صنایع دستی قدیمی می باشد. این پاساژ برای خود قصه ای دارد که به زودی برایتان روایت خواهم کرد.

 

قبل از هر چیز خیلی خلاصه در مورد شمس العماره :

اولین بنای پنج طبقه تهران که در سال 1282 قمری یعنی کمی بیش از طرح توسعه تهران به دستور ناصرالدین شاه با مباشرت دوستعلی خان معیرالممالک در شرق ارگ تهران ساخته شد.

 سردر شمس العماره از خیابان ناصریه (ناصر خسرو فعلی) را باب عالی یا عالی قاپو می نامیدند. به سبب اهمییتی که بنای شمس العماره داشت خیابان ناصریه را به نام خیابان شمس العماره می خواندند. دروازه یا سردر بزرگ کاشی کاری شده این خیابان نیز به نام این بنا مشهور بود. در جلو عمارت و سردر این بنا میدانی نیز ساخته شد که در حجره های جبهه شرقی و شمالی نقاشان و زرگرها به کار می پرداختند. در میانه میدان حوضی مدور قرار داشت که در آن همیشه آب جاری بود و باغچه های گلکاری شده نیز در اطراف آن وجود داشت. عصرها نیز دو دسته موزیک در این میدان برای سرگرم کردن مردم به نواختن موزیک می پرداختند.

درود بر شما کافه تهرونیهای عزیز.مطلب زیر برگرفته از سایت دوستان خوبم درکانون دوستداران تهران است که خدمت شما عزیزان تقدیم می گردد . با تشکر از زحمات بچه های خوب کانون http://injatehran.blogfa.com

محوطه بقعه سرقبر آقا مدفن سیدابوالقاسم امام جمعه تهران در عهد محمدشاه و اوایل ناصرالدین شاه و آرامگاه خانوادگی خاندان اوست.

میرزا ابوالقاسم پسر میرمحسن و برادرزاده و داماد نخستین امام جمعه تهران میرمحمدمهدی است که پس از ساخت مسجدشاه توسط فتحعلی شاه به سال1236 قمری به دعوت وی به عنوان امام جمعه تهران از اصفهان به تهران آمد.

میرزا به سال 1263 قمری پس از فوت عمویش امام جمعه تهران شد و پس از فوت و دفن او دراوایل دوره ناصرالدین شاه در این محل با عمارت و گنبد مجلل مزارش به سر قبر آقا شهرت یافت.

این قبرستان که در زمان محمدشاه قاجار خارج از حصار شاه طهماسبی شهر تهران واقع شده و تا نقاط موسوم به چاله سیلابی و بازار پالان دوزها ادامه داشته با گسترش شهر تهران و ایجاد حصار جدید عهد ناصرالدین شاه به سال 1284 قمری به همراه محدوده بازار در داخل محدوده شهر قرار گرفت

در دوره پهلوی با توجه به روند شهرسازی و توسعه شهر تهران بسیاری از بخش‌های اطراف گورستان تخریب و در زمین‌های آن باغ عمومی برای تفریح اهالی ساخته شد

بقعه سر قبر آقا نیز در میان این باغ قرار گرفت و مجموعه باغ و بقعه را «باغ فردوس» نامیدند. دو خیابان به نام مولوی در شمال و صاحب جمع در شرق آن احداث شد

تاریخ ساخت بنای سر قبر آقا به سال1270 قمری یعنی زمانی که ...

در سال 1342 سينماي مدرن و پيشرفته اي در تهران ساخته شد به نام سينما اروپا. اين سينما در 3 طبقه ساخته شد و در روزگار خود حرف اول را مي زد.

از جمله دست اندركاران و توليد كنندگان فيلمي كه نقش موثري در اين سينما داشته اند مي توان به شركت توليد فيلم چهلستون و آقاي مجتهدي بيدآبادي اشاره كرد.

جالب است بدانيد راج كاپور هنرپيشه هندي از جمله هنرمنداني بود كه در افتتاحيه اين سينما حضور داشت.

اولين فيلم اين سينما جاده زرين سمرقند بود و آخرين فيلمي كه در آن نمايش داده شد نسكافه داغ بود.

اين سينما در خيابان جمهوري حد فاصل خيابان ظهيرالاسلام و چهارراه مخبرالدوله قرار دارد.

اطلاعات ارائه شده بر مبناي تاريخ شفاهي و مشاهدات بنده از بدنه خيابان بهارستان مي باشد.

خيابون بهارستان از دوران كودكي براي من حس و حال خاصي داشت. چون هميشه مادرم دست من و خواهرم رو مي گرفت و براي خريد رخت و لباس به بهارستان ميومديم. هنوز خوب يادمه كه براي صرف نهار كجا مي رفتيم و چي سفارش مي داديم و چقدر از خوردن غذا لذت مي برديم.

يكي از جاهايي كه از همون دوران توي ذهنم نقش بسته بود فضايي بود كه جلوي اون پوسترهايي از هنرپيشه ها ، مناظري از طبيعت ، ما شين ، موتور و آلبوم فروخته مي شد. اون موقع نمي دونستم اونجا كجاست ولي الان يه چيزايي در موردش مي دونم.

براساس اطلاعات مختصري كه از كسبه محل به دست آوردم ، سينما سعدي در سال 1338و سينما حافظ در سال 1339 توسط برادران مسعود ملكي (ابوالحسن و رضا) ساخته شد.

سينما سعدي در ابتدا تئاتر اطلس بوده كه توسط توده ايها به آتش كشيده مي شه. اما جالبه كه هنوز جلوي اين سينما همون فضايي كه درموردش نوشتم برقراره.

اين روزها ديگه خبري از سينما سعدي نيست ولي سينما حافظ هنوز پابرجا و برقراره

 

حکایت از این قرار است که درشمال شرقی تهران و در مسیر شمیران ، به دستور فتحعلی شاه قاجار ، بر فراز تپه ای ، کاخی زیبا بنا می گردد که به قصر قاجار معروف می گردد. این قصر در دهه آخر سلطنت ناصرالدین شاه بدون استفاده می ماند و رو به ویرانی می نهد. در زمان رضا شاه در باغ پایین تپه ، زندانی بنا می گردد که به زندان قصر مشهور می گردد و در زمین های اطراف آن مرکزبی سیم و اولین فرستنده رادیوئی ایران دایر می گردد. این زندان تا همین چند سال پیش هم پابرجا بود که به جهت بروز مشکلات مختلف شهری به شهرداری منطقه ۷ واگذار شد تا تبدیل به مجموعه ای فرهنگی شود. در حال حاضر بخشی از این زندان به پارک زیبایی تبدیل شده است که تنها بنای به جا مانده از قاجار در آن ،عمارت کلاه فرنگی کوچک و زیبایی است.

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه ميراث فرهنگي ـ آسياب والي به عنوان تنها آسياب آبي تهران در شرايطي بحراني قرار گرفته است. پيش از اين شهرداري منطقه 12 براي نجات اين اثر ثبت شده در فهرست ميراث ملي مکاتبات و توافقاتي را با اداره اوقاف به عنوان متولي اصلي اثر انجام داده بود. اما در حالي که هر روز وضعيت اين آسياب تاريخي بدتر مي‌شود، از سوي اداره اوقاف پاسخي که آغاز‌گر نجات‌ اين اثر باشد داده نشده است.
 
به گزارش CHN آسياب والي مخروبه‌اي در حوالي ميدان امام حسين (ع) است که ميان ساختمان‌هاي بلند وکوتاه محصور مانده است. گفته مي‌شود که اين اثر جزء معدود آسياب‌هاي باقي‌مانده تهران است که ساخت آن به دوران قاجار باز مي‌گردد. اين بناي آجري در تاريخ 3/11/79 به شماره 3029 در فهرست آثار ملي ثبت شده است اما اکنون خلوتگاهي براي جمع شدن معتادين و مخروبه‌اي براي انباشت زباله‌ها شده است.

 
«محمدعلي محمدي»، مسئول بافت تاريخي منطقه 12 درخصوص اقدامات انجام شده مرمتي در آسياب والي به CHN مي‌گويد: «شهرداري با اداره اوقاف توافقاتي را انجام داده است اما هنوز به هيچ نتيجه‌اي نرسيده است چرا که نياز است در مرحله اول وضعيت ملک مشخص شود تا اقدامات مرمتي صورت گيرد.»
 
وي با اشاره به اينکه آسياب والي در معرض تخريبي جدي قرار گرفته است و بايد هر چه سريعتر مرمت شود مي گويد: «از آنجايي که آسياب والي در معرض تخريب جدي قرار گرفته بود تصميم گرفتيم ورود پيدا کنيم لذا طرح فاز 1 مرمت آسياب والي را شروع کرديم که شامل يکسري اقدامات ايمني، سبک کردن سقف، ايمني سازي محوطه و حتي تجهيز کردن کارگاه در آن مکان است ولي بدليل عدم رضايت از سوي متوليان و اوقاف به صورت نيمه کاره رها شد.»
 
درحاليکه آسياب والي يکي از معدود آسياب‌هاي تهران قديم است و 850 متر وسعت داشته درحال حاضر تنها 300 متر از آن تحت عنوان يک ملک موقوفه باقي‌مانده است به طوري که به غيراز بناي آجري که کاملا زير زمين قرار گرفته هسته اصلي آسياب زير خانه‌اي قديمي مدفون شده است.
 
آسياب والي در دوره قاجار توسط " قاسم خان والي" ساخته و طبق نخستين سند به محمد خان و علي خان والي از فرزندان قاسم خان واگذار شده است. درحال حاضر توليت آسياب که يک موقوفه تلقي مي‌شود در اختيار نوادگان اين دو قراردارد.

عكسهايي از عمارت مسعوديه مربوط به مسعود میرزا، ملقب به ظل السلطان‌، فرزند ناصرالدین شاه كه در سال ۱۲۹۵ قمري بنا شده است.

اين بنا در محله دولت تهران قديم قرار دارد كه در حال حاضر بخشهايي از آن در خيابان اكباتان و ملت فعلي واقع شده است. (ايستگاه مترو ملت)

اين عمارت در زمینی به وسعت  ۴۰۰۰ مترمربع بنا شده و در حال حاضر در اختيار سازمان ميراث فرهنگي مي باشد كه به تازگي كارمندان اين مجموعه را به شيراز منتقل كرده اند. لازم به ذكر است كه امكان بازديد عموم از اين عمارت بسيار زيبا ميسر نيست. تصاوير زير مربوط به مشاهدات اخير من از اين عمارت مي باشد.

 

 

احداث شهرک سینمایی غزالی درسال ۱۳۵۸ در بزرگراه کرج به طرح و پیشنهاد شادروان علی حاتمی ، کارگردان شهیر سینمای ایران و اجرای ولی الله خاکدان، آغاز شد . طرح علی حاتمی و ولی الله خاکدان تولید سریالی با مضمون تاریخ سیاسی معاصر ایران بود که فاصله ای کوتاه از اوایل دوره پهلوی اول را در بر می گرفت .

همزمان با آغاز تولید "هزار دستان" ، از آنجا که این سریال شرایط جغرافیایی و شهری مناسب همان دوران اوایل قرن چهاردهم خورشیدی را لازم داشت، احداث شهرک سینمایی نیز آغاز شد. ۱۰ هکتار مساحت برای ساخت و بازسازی تهران قدیم در نظر گرفته شد و سپس عکس هایی از ساختمان ها، عمارت های دولتی ، محله ها، خیابان های تهران و لباس و نوع پوشش تهیه شد.

حاتمی عکس ها و اسناد را در شهرک سینمایی "چینه چیتا" ایتالیا، با کمک نقاشی ایتالیایی اتود زد و تابلوهای کوچکی به وجود آورد. سپس با کمک یکی از بهترین دکوراتورهای ایتالیایی به نام جانی کورنتا و گروه بزرگ او نقشه شهرک را در مقیاس یک هزار برابر کوچکتر ترسیم کرد و با ساخت ماکتی از شهرک به ایران بازگشت. علی حاتمی پس از مدتی با بررسی زمین های کنار بزرگراه تهران کرج ، احداث شهرک سینمایی را در اسفند سال ۱۳۵۸ ، آغاز کرد.

از مکان های سریال "هزار دستان" می توان به میدان توپخانه ، ساختمان شهرداری ، لاله زار، اکباتان ، گراند هتل ،جواهر فروشی قازاریان ، ساختمان شاه آباد، چاپخانه مظفر و کافه پارس تهران قدیم اشاره کرد.

آدرس : میدان آزادی - کیلومتر 15 جاده مخصوص کرج

دوست بسیار خوب و عزیزمان آقای عباس شهریاری در سایت شنبه مطلب بسیار خوبی در مورد کاروانسرای خانات تهیه کرده اند که با تشکر و البته اجازه ایشان لینک آن تقدیم می گردد.

کاروانسرای خانات

ميدان عشرت آباد يا ميدان سپاه فعلي براي بسياري از مردم تداعي گر خاطراتي خوش است  و براي بعضي نيز خاطراتي تلخ. در كل مزه زندگي به همين تلخ و شيرينهاست . مثلا ممكن است براي پسرها در مقطعي خاص به خاطر نظام وظيفه و  سربازي خيلي خوشايند نباشد . ولي در مقطعي ديگر وقتي همراه با دوست محترمشان سري به آبميوه فروشيهاي دور ميدان مي زنند خيلي هم خوشايند باشد. بگذريم . يكي از بناهاي موجود در ضلع شمالي اين ميدان ، عمارتي است موسوم به كلاه فرنگي كه عشرتكده و حرمسراي ناصرالدين شاه بوده است و از اين رو به آن منطقه عشرت آباد مي گفتند كه محلي براي عيش و نوش و خوشگذراني ايشان بوده است. اين عمارت در حال حاضر در پادگان نيروي هوايي سپاه واقع شده و هيچ رقم امكان دسترسي به آن و جود ندارد. بنايي است در حال نابودي كه با وجود بي اعتنايي و كم محلي به آن هنوز به نظر من از شكوه و عظمت خاصي برخوردارست.

اين عمارت در سال 1291 قمري به دستور ناصرالدين شاه ساخته شد . باغ عشرت‌آباد داراي كاخها و كوشك‌هاي وسيع و زيبا بود و ناصرالدين شاه شخصاً گاهي مبادرت به درختكاري در آن مي‌كرد. در وسط باغ،‌ حوض و چشمه و فواره متعددي وجود داشت و دور تا دور اين حوض بزرگ، حدود سي خانه كوچك دو اتاقه به شكل نيم دايره ساخته شده بود و در هر كدام از این خانه ها يكي از زنان شاه ساكن بودند.

اين باغ بيشتر به محل برگزاري مراسم عروسي و تفریحات شاه اختصاص داشت و در آن ساختمان كلاه فرنگي، به صورت برج زيباي چهار مرتبه و با نمايي موزون در اين باغ احداث شده بود که پوشش سقف طبقه چهارم از شيرواني و طبقه سوم آن داراي شاه‌نشين با آينه كاري و مقرنس بود كه از جمله ساختمان كلاه فرنگي عصر خود به شمار مي‌رفت.

 

پنجشنبه تعداد زيادي از كتيبه هاي سردر باغ ملي را از نزديك خواندم و نوشتم تا تقديم حضورتان كنم.

- قال ا... تعالي عزوجل ولايه علي بن ابيطالب  حصني فمن دخل حصني امن من عذابي

- بسم ا... الرحمن الرحيم

- نصرمن ا... و فتح قريب

- سنه 1340

- زنده و جاويد باد نام ...

- عمل محمد علي كرماني (سازنده در زيباي چدني)

- در قورخانه بدستور و مراقبت آقاي خسرو خان سردار اعتماد رئيس كل قورخانه ساخته ، زينت بخش بناي تاريخي گرديده است. 1341 هجري

- حسب الامر يگانه قائد جيش اسلام يكتا محيي كشور باستاني افتخار فرزندان كوروش و داريوش ما در عصر بندگان حضرت اشرف اعظم آقاي رضا خان سردار سپه وزير جنگ و فرمانده كل قشون ايران. دامت عظيمه.

- انا فتحنا لك فتحا مبينا 1340(پشت در ، داخل محوطه ميدان مشق)

- بنا آمد به فرمان همايون داور اعظم وزير جنگ سردار سپه نوعين نام آور (پاك شده است)

- همه ذرات گيتي را مصون در زير بال و پر (بخشي از كتيبه اي كه خواندن آن دشوار است)

سردر باغ ملی طی سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ ش‌، به عنوان دروازه ورود به میدان مشق‌، که محوطه‌ای نظامی و در اختیار قشون بود، احداث شد. مدتی پس از ساخت دروازه‌ فکر ایجاد اولین باغ عمومی شهر تهران به نام باغ ملی ،در اراضی داخل میدان مشق‌، مطرح و طرح آن تهیه شد و به اجرا درآمد و نام دروازه میدان مشق به سردرباغ ملی تغییر یافت‌. باغ ملی چند سالی بیش‌تر به جا نماند و در محوطه آن وزارت امور خارجه‌، کتاب خانه ملی و موزه ایران باستان را ساختند. اما نام این باغ بر سردر میدان مشق باقی ماند و مردم سردر باغ ملی را به عنوان نماد تاریخ معاصر تهران و معماری خاص تهران قدیم می‌شناسند.
    این بنا کار استاد جعفر خان معمار کاشانی است‌. سفت کاری‌هایش توسط استاد اسماعیلی‌، ستون‌ها به دست استاد کریم منیژه و کاشی‌های آن نیز توسط مرحوم استاد خاک نگار مقدم ساخته شده است‌.
    در نمای خارجی‌، بر کتیبه کاشی‌کاری سردر، اشعاری از ندیم الملک به چشم می‌خورد. سردر دارای نقوش کاشی‌کاری شده با نقش دو شیر که تاجی را در میان گرفته‌اند، پلنگ‌، شیر و خورشید و مسلسل است‌.
    سردر دارای یک سواره‌رو و دو پیاده‌رو در طرفین آن است‌ که هر سه آن‌ها دارای دروازه‌های چدنی است‌. دروازه‌های چدنی بنا نیز در قورخانه تهران توسط استاد محمد علی کرمانی‌، از صنعتگران بنام‌، ساخته شده است‌.
اين عمارت، اواخر دوره قاجار جهت خوابگاه ييلاقي احمدشاه در ميان باغ نياوران با مساحتي بالغ بر 800 متر در دو طبقه با سقف شيرواني بنا گرديد. از ويژگي هاي عمدة اين بنا تزئينات و نماي آجري به کار رفته در سرتاسر نماي بيروني آن است. آجرها از نوع منقوش قالبي با طرح هاي متنوع به رنگ نخودي است.
ورودي بنا در ضلع جنوبي قرار دارد که به وسيله چندين پله از کنار حوض بيضي شکل پوشيده از کاشي، به کوشک منتهي مي شود.
عمارت احمدشاهي در دوره پهلوي دوم مرمت و الحاقات جديدي در آن صورت گرفت و مبلمان داخلي آن به طور کامل عوض شد تا به عنوان محل کار و سکونت رضا پهلوي مورد استفاده قرار گيرد.
طبقه همکف اين عمارت شامل يک هال با حوضي از جنس مرمر در وسط مي باشد و 6 اتاق و 2 راهرو در اطراف آن قرار دارند. اشياء تزئيني از جنس نقره، برنز، عاج، چوب، هدايايي از کشورهاي مختلف مثل هند، تابلوهاي نقاشي و گوبلن و نشانها و مدالها در اين فضا به نمايش در آمده است همچنين ويتريني شامل اشياء و سنگهاي معدني تزئيني، سنگي از کره ماه و چندين فسيل گياهي و حيواني در معرض ديد قرار دارند.
طبقه دوم عمارت از يک سالن مرکزي و ايوان سرتاسري چهارطرفه تشکيل شده است. در چهار طرف سالن مرکزي که به عنوان اتاق موسيقي استفاده مي شد، قفسه چوبي ويترين دار نصب شده است. دور تا دور ايوان را 6 ستون با مقطع مربع قطور با نماي آجري بدنه و 26 ستون مدور با نماي گچي فرا گرفته است. نقش شير و خورشيد گچبري شده بر پيشاني ديوارة ضلع شمالي ايوان به چشم مي خورد.
پس از انقلاب، در جريان حفاظت و مرمت اين بنا، بخش پايين ديواره هاي آن نيز تعمير شد. و در ارديبهشت سال 1379 همزمان با هفته ميراث فرهنگي اين عمارت گشايش يافت.

 

این کاخ به دستور ناصرالدین شاه قاجار در سال 1267 ه ، ق در دو طبقه شامل شاه نشین ، کرسی خانه ، حمام و بیش از 40 خانه که هر کدام شامل چند اتاق و یک ایوان برای زنانش بود ساخته شد . در سی یکمین سال حکومت « در ان زمان هر سی سال معادل یک قرن محسوب می شد » ناصر الدین شاه خود را صاحب قران نامید و این کاخ را هم صاحبقرانیه نام نهاد .در دوره مظفرالدین شاه قاجار تغییراتی در ساختمان کاخ ایجاد شد مثل تخریب بخشی از حرمسرا و بخشی کوچک از قسمتهای دیگر یکی از وقایع تاریخی که در این مکان صورت گرفت ، فرمان مشروطیت بود که در حیاط کاخ توسط مظفرالدین شاه قاجار امضاء شد.
در زمان پهلوی دوم هم تغییراتی در قسمتهای داخلی بنا و دکوراسیونهای آن ایجاد شد و طبقه اول « حوضخانه » برای پذیرائی میهمانان و طبقه دوم به عنوان دفتر کار محمد رضا پهلوی مورد استفاده قرار گرفت . از دیگر بناهای دیدنی این کاخ میتوان به چایخانه ، ظرفخانه ، اتاقهای بازی ، اتاقهای انتظار سفرا ، اتاق هدایا ، اتاق دندان پزشکی ، بار و پذیرائی و اتاق استراحت محمد رضا پهلوی اشاره کرد . از نکات دیدنی دیگر این بنا درها و پنجره های این بنا است که به شکل اُرسی بوده و با شیشه های رنگی تزیین شده است.
در حال حاضر این کاخ در ضلع جنوبی مجموعه کاخهای نیاوران به عنوان موزه در معرض بازدید کنندگان قرار دارد.

كاخ سليمانه يكي از مجموعه كاخ‌هاي زيباي سليمانيه كرج است كه در سال 1227 هجري قمري به دستور فتحعلي شاه به مناسبت تولد پسر سي و چهارم وي سليمان ميرزا و به دست حاج محمدحسين خان نظام‌الدوله اصفهاني، معروف به صدر اصفهاني در آبادي كرج بنا شد.

اهميت كاخ سليمانه به دليل دو تابلوي ديواري داخل تالار آن با تصويري از شاهان قاجار است. در شرق ساختمان كاخ برجي در 5 طبقه ساخته شده بود كه هم اكنون تنها ويرانه‌هاي طبقه هم‌كف برج شرقي باقي مانده است. در دوران قاجار معمولا برج‌هايي در كنار كاخ‌هاي ييلاقي ساخته مي‌شد تا زنان حرم از بالاي آن بتوانند محوطه كاخ و شكارگاه را تماشا كنند که اين ساختار به خوبي در اين کاخ قابل مشاهده است.

 آدرس : کاخ فتحعليشاهي سليمانيه در حال حاضر در محوطه دانشکده کشاورزي کرج واقع شده است.

کاخ سعد آباد در مجموع دارای ۱۵موزه می باشد که عبارتند از :

 ۱ـ موزه ملت   ۲ـ موزه سبز   ۳ـ موزه هنر ملل   ۳ـ موزه هنرهای زیبا   ۴ـ موزه مردم شناسی 

  ۵ ـ موزه خط و کتابت میر عماد   ۶ـ موزه نظامی ۷ـ  موزه صنایع دستی   ۸ ـ موزه آب 

  ۹ـ موزه مینیاتور آبکار   ۱۰ـ موزه بهزاد   ۱۱ـ موزه فرشچیان   ۱۲- موزه برادران امیدوار

۱۳ـ موزه نگارستان   ۱۴ـ موزه چهره های ماندگار   ۱۵ـ موزه سیار

اطلاعات بیشتر در مورد این موزه ها را در سایت مجموعه سعدآباد به آدرس زیر مطالعه فرمائید.

http://www.sadmu.com/Menu1/Index.aspx?T=12

پنجشنبه هفته گذشته که برای مراسم جهان پلوان تختی به ابن بابویه رفته بودم از نزدیک با برج طغرل واقع در خیابان نبی پور روبروی ابن بابویه مواجه شدم . باید بگویم زورخانه تازه ساخت جهان پهلوان تختی که از آن هم یاد کرده بودم در همین خیابان قراردارد. می خواستم درباره برج طغرل مطالبی را خدمت شما عرض نمایم که دیدم امروز روزنامه اعتماد این مطلب را به خوبی پوشش داده که تقدیم حضورتان می گردد.

بناي آجري برج طغرل که در شرق ابن بابويه شهرري قرار دارد، از جمله آثار باستاني ايران است که مربوط به دوره سلجوقيان و آرامگاه پادشاهي طغرل بيک است که در نيمه قرن ششم مي زيسته است. معماري برج طغرل به گونه يي است که مي توان از آن به صورت يک ساعت طبيعي استفاده کرد زيرا دربالاي هر...

 این بنا که به بقعه سر قبر آقا معروف است در حال حاضر در چهار راه مولوی قرار دارد . به زودی اطلاعات بیشتری را در مورد این بناخدمت شما عرضه خواهم کرد.

                                           

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهنترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران می باشد. این بنا روزگاری همانند نگینی در میان این ارگ می درخشید .

سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام ،در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می دهد، به روزگار صفویه باز می گردد .

 

آدرس و ساعات بازديد :

مجموعه تاریخی كاخ گلستان در ميدان 15 خرداد ( ارگ ) تهران واقع گرديده است.

ساعات بازديد همه روزه به جز روزهاي يكشنبه و پنجشنبه : 30و8 الي 30و15

 بخشهای مختلف این مجموعه در حال حاضر عبارت است از:

ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه ،تالاربرلیان یا سفره خانه،تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه

مطالب كامل تر را در سايت كاخ گلستان مطالعه نماييد :   www.golestanpalace.ir